SEW, czyli Podyplomowe Studium Edytorstwa Współczesnego mieści się w strukturze Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Nauk Humanistycznych i jest prowadzone przez Zakład Edytorstwa i Krytyki Tekstu.
Kierownikiem Zakładu i SEW jest
prof. UKSW dr hab. Piotr Müldner-Nieckowski.
Z Zakładu co roku wychodzi kilkadziesiąt publikacji naukowych i popularnonaukowych.
Do najważniejszych osiągnięć należą "Wielki słownik frazeologiczny języka polskiego" (2003, 2004), "Nowy szkolny słownik frazeologiczny" (2004), "Wielki słownik skrótów i skrótowców" (2006), prace badawcze ("Frazeologia poszerzona", 2007) i opracowania edytorskie.
Przy Zakładzie działa duże studenckie Naukowe Koło Edytorstwa, w którym są realizowane nasze programy naukowe, zwłaszcza tekstologia lingwistyczna, leksykografia, frazeologia oraz teoria redagowania tekstów i edytorstwa książkowego. Koło szczyci się opracowaniem nowego, oryginalnego słownika polszczyzny, który zostanie wkrótce wydany.
Prócz wykładów i ćwiczeń dla studentów II roku studiów Zakład prowadzi specjalizację edytorską dla III roku i III roku studiów zaocznych.
Podyplomowe SEW powstało w 2000 r. z inicjatywy prof. Müldnera, który opracował założenia programowe, system dydaktyczny, zasady organizacyjne i finansowe oraz zgromadził zespół dydaktyczny i administracyjny. Całość została zatwierdzona przez Radę Wydziału Nauk Humanistycznych i Senat UKSW, po czym uroczyście otwarto Studium w roku akademickim 2001-2002.
Początkowo Studium działało w niezbyt wygodnych salach w powstającym drugim kampusie UKSW im. ks. prof. Ryszarda Rumianka przy ul. Wóycickiego 3, w jednym ze starych budynków po jednostce wojskowej. Obecnie uczelnia inwestuje w budowy, remonty i przebudowy, budynki stają się coraz bardziej funkcjonalne. W dniu 25 września 2003 r. odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego i wmurowania aktu erekcyjnego pierwszego potężnego budynku. Kampus przy ul. Wóycickiego ma obecnie dwa nowe gmachy i należy do najnowocześniejszych w Polsce.
Kiedy naszemu Zakładowi - dzięki pomocy Wydziału Nauk Humanistycznych i wypracowanym przez siebie funduszom - udało się odpowiednio wyposażyć salę nr 210 w kampusie przy ul. Dewajtis 5, Studium przeniosło się do niej na stałe.
W 2006 r. poprawiły się warunki dojazdu na ul. Dewajtis - obok nowych budynków uniwersyteckich oddano do użytku dwupoziomowy parking. Od lat bezskutecznie oczekujemy realizacji przez władze miasta dojazdu od strony Wisły, omijającego Lasek Bielański.