2.5. Znaki
 

2.5.1.9. Zbiegi znaków interpunkcyjnych

Zbieg cudzysłowu z kropką
1. Kropka jest stawiana zawsze po cudzysłowie zamykającym [22, s. CXXVI].



2. Kropka jest stawiana po cudzysłowie zamykającym nawet wtedy, gdy w cudzysłów brane jest całe zdanie bądź kilka zdań [34, s. 140-141].



Zbieg cudzysłowu z wykrzyknikiem, znakiem zapytania lub wielokropkiem
1. W przypadku, gdy wykrzyknik, znak zapytania czy wielokropek odnoszą się do całego wypowiedzenia, w którym znajduje się tekst objęty cudzysłowem, to wykrzyknik, znak zapytania czy wielokropek stawia się po cudzysłowie zamykającym.



2. W przypadku, gdy wykrzyknik, znak zapytania czy wielkoropek należą do fragmentu tekstu objętego cudzysłowem, to cudzysłów zamykający stawia się po wykrzykniku, znaku zapytania czy wielokropku.




W przypadku, gdy sytuacja zbiegu zachodzi na końcu wypowiedzenia, a ostatnim znakiem staje się cudzysłów, problematyczne jest zakończenie całego wypowiedzenia kropką. Literatura normatywna nie jest co do tego zgodna:
a) S. Jodłowski i W. Taszycki [30, s. 141] oraz E. Przyłubska i F. Przyłubski [34, s. 139] nie kończą wypowiedzenia kropką.



b) J. Podracki [28, s. 46] i E. Polański [22, s. CXXVI] kończą wypowiedzenia kropką.



J. Podracki stwierdza, że na końcu wypowiedzenia (to jest zdania lub równoważnika zdania) może pojawić się jeden z czterech znaków interpunkcyjnych: kropka, wykrzyknik, znak zapytania bądź wielokropek [28, s. 18]. A więc na końcu wypowiedzenia nie może się znajdować cudzysłów zamykający. J Podracki podaje przykład zbiegu nawet czterech znaków interpunkcyjnych w wypowiedzeniu zakończonym kropką [28, s. 48].



3. Jeżeli cytat objęty cudzysłowem został urawany, to wielokropek stawia się po cudzysłowie zamykającym [22, s. CXXVI].



W tekstach naukowych zalecanym sposobem oznaczania skrócenia cytatu jest użycie wielokropka w nawiasie kwadratowym. Wtedy wielokropek w nawiasie kwadratowym wstawia się przed cudzysłów zamykający [22, s. CXXVI].