Przy zamówieniu powyżej 120 zł - RABATY!   Podane ceny zawierają VAT

Piotr Müldner-Nieckowski:
Frazeologia poszerzona

Cała lada|Nauka

Cena:32,00
Dostępne

Uwaga: podana CENA 32 zł uwzględnia 15-procentowy rabat promocyjny od ceny 38 zł !
________________________________________________________________________

Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa. Format B5. Stron 310.

 

Książka poszukiwana przez badaczy języka, ale także studentów i doktorantów zajmujących się frazeologią.

 

Monografia poświęcona frazeologii jako zjawisku znacznie szerszemu, niż się zazwyczaj przyjmuje.


Autor, opierając się na trzydziestoletnim doświadczeniu leksykograficznym i na studiach nad frazeologią, wykazuje, że do frazeologii należą nie tylko idiomy, ale także liczne inne utrwalone w języku połączenia wyrazowe, których w określonych sytuacjach używa się zawsze podobnie.

 


Związki frazeologiczne mają pewne szczególne cechy własne, których badanie jest głównym tematem tej książki. Poznanie frazeologicznej części słownictwa wymaga metodycznego stosowania technik leksykograficznych, które pozwalają na odróżnianie związków trwałych od doraźnych, tworzonych na potrzeby konkretnej wypowiedzi.

 

Autor opisuje tę część warsztatu słownikarskiego, a następnie na tej podstawie wprowadza czytelnika w problematykę morfologii, syntaktyki, semantyki i pragmatyki frazeologicznej. W konkluzji przedstawia funkcjonalną (słownikową) klasyfikację frazeologizmów oraz proponuje metodologię kwalifikowania utrwalonych połączeń wyrazowych do słownika.

 


Książkę uzupełniają studia nad indeksowaniem treści słowników frazeologicznych oraz przykłady badawczych zestawień frazemów i frazeogramów.