Przy zamówieniu powyżej 120 zł - RABATY!   Podane ceny zawierają VAT

Piotr Mitzner:
Kto gra Antygonę?

Cała lada|Proza|Nauka

Cena:22,00
Dostępne

Format A5, stron 200, oprawa miękka


Znakomity esej teatrologiczny znanego poety i profesora literatury.

Kazimierz Kutz pisze o tej książce m.in.:

"Autor tej bardzo osobistej, bogatej w refleksje książki swobodnie porusza się w światowej i polskiej literaturze. Dla mnie, jako reżysera, jest to lektura, która pozwala mi zastanowić się nad tym, co robię, czy będę robić (...)

Tak się składa, że 11 lutego [2003] przystępuję w krakowskim Teatrze Starym do prób "Pieszo" Mrożka (...) Ten tekst Piotra Mitznera (...) nieoczekiwanym zrządzeniem losu bardzo mi dziś służy. Pomaga w mym upartym dążeniu do prawdy sztuki Mrożka. Chodzi bowiem o takie pobudzenie wyobraźni - wiodące przez intelektualne poznanie i ogólniejsze przemyślenia - bym świetny zresztą tekst "Pieszo" mógł wystawić tak, by trafić nim w odczucia dzisiejszego widza. Żeby to była rozmowa - również poprzez formę - o współczesnym świecie i o naszym w nim pogubieniu. Dotyczy to całego kompleksu spraw, które kłębią się w człowieku: jego wrażliwości umysłowej, uczuciowej, żeby mógł w teatrze przeżyć rodzaj psychodramy na temat tragiczności losu. Losu w ogóle, ale i polskiego, bo "Pieszo" jest zaskakująco polską sztuką.

Książkę Mitznera czytam z przyjemnością. Zainteresowałaby mnie nawet wtedy, gdybym tej sztuki w teatrze nie robił. Jej wartości upatruję również w twórczym spotkaniu z autorem, jego intelektem i pasją, wspartą ogromną wiedzą i niesamowitą pracowitością".

Rzeczpospolita, Plus-Minus, 8-9 lutego 2003, nr 33 (6413)