Przy zamówieniu powyżej 120 zł - RABATY!   Podane ceny zawierają VAT

Piotr Müldner-Nieckowski:
Park

Cała lada|Poezja

Cena:15,00
Dostępne

Format: A5, stron: 80, okładka kartonowa, klejona


 

Nagrodzony prestiżową literacką Nagrodą im. C.K. Norwida tom poety, prozaika i dramaturga, laureata wielu innych nagród literackich, m.in. Nagrody Polskiego Radia I stopnia za całokształt twórczości, Nagrody im. Tadeusza Borowskiego, Nagrody im. Janusza Korczaka, Wielkiego Splendora.

 

W uzasadnieniu Nagrody im. C.K. Norwida napisano m.in.:


"«Park» to bodaj najważniejsza książka poetycka w dorobku Piotra Müldnera-Nieckowskiego (ur. 1946). Jej tłem jest kraina mazowiecka, z Warszawą i na poły wiejskim przeciwieństwem stolicy – Podkową Leśną. Autor osadził tam filozoficzno-moralną i psychologiczną problematykę wymiany pokoleń, życia twórczego a trudnego tych, którzy znaleźli się w smudze cienia, oraz mocnych, z nadzieją idących do przodu młodych, którzy odchodzą z domu.

Młodzi mają swoje nowe światy i poglądy, własne życie i odrębne pasje. Pozostawiają w pamięci starszych trwały ślad swojej dziecięcej obecności, co wyzwala refleksje o niedoskonałości niedawnej wspólnoty. Naturalne przemiany pokoleń są bolesne, tak jak przykre, choć spodziewane jest odejście każdego syna, tu: głównego bohatera poetyckiego. Zmiany te cyklicznie się w dziejach powtarzają i należałoby się z tym pogodzić, a mimo to są odczuwane jako nieoczekiwana dolegliwość z powodu nagłej utraty kogoś lub czegoś najważniejszego.

Poeta wskazuje jednak, że kryją się za tym krzepiące wartości, że nie tylko «tak musi być», ale że jest to motor postępu. Tom wpisuje się w ciąg atrakcyjnych poetyckich analiz losu ludzkiego, zawartych w poprzednich książkach, zwłaszcza w głośnym zbiorze «Za kobietą tren» i poemacie «Opaska gazowa. Poemat dyżurny».

Na tle poezji polskiej tom ten wyróżnia się charakterystyczną własną stylistyką, przejrzystością poetyki, zwięzłym a wyrazistym obrazowaniem, zaskakującą obserwacją i co równie ważne, czytelnością. Jest to osadzona w dzisiejszych realiach liryka, która wzbudza silne emocje i zarazem skłania do głębokiej refleksji. Utwory zawarte w «Parku» były prezentowane na wielu ważnych imprezach literackich i przyjmowano je z aplauzem".Oto jeden z wierszy z tej książki:


    Piotr Müldner-Nieckowski

    Igła

    Przebijam skórę.
    Dostaję się do tkanki tłuszczowej.
    Idę dalej, jestem chętna.
    Przebijam następną błonę,
    teraz czuję w sobie krew.
    Omywa moje ostrze.
    Białe i zielonkawe komórki
    rozbijają się o moją stal.
    Zaczynam ciągnąć w siebie
    jaskrawą ciecz.
    Nie pomijam niczego.
    Zasysam coraz więcej i więcej
    i nabieram życia,
    jakiego nikt przede mną nie zaznał.
    To tylko może się komuś wydawać,
    że mną manipuluje.
    To ja...